Sıkça Sorulan Sorular

Araç Kameraları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Sıkça Sorulan Sorular

Mobil NVR veya Mobil DVR ihtiyaçlarında kesinlikle araçlar için özel üretilmiş  kasa yapısı sağlan  soğutma sistemi olan, araç sarsıntılarından etkilenmeyen harddisk yapısınsa  sahip, voltaj dalgalanmaları için 6v ile 36v arasında çalışabilen endüstiriyel tip araçlar için özel üretilmiş mobil cihazlar tercih edilmelidir.

İş yerlerine takılan sabit tip cihazlardan bozma ürünler tercih edilmemelidir.

Mobil dvr lı araç kamera sistemleri görüntü çözünürlükleri 700tvl olmakla birlikte internet hatları üzerinden çok akıcı görüntüler görmenizi ve ses leri dinlemenizi sağlar.

Mobil nvr lı sistemler ise 2mp 1080P FULL HD görüntü vermelerinin yanı sıra yüksek görüntü çözünürlüğü özellikleri ile daha fazla yer kaplar ve mobil dvr lara göre  internet üzerinden daha az akıcı veya biraz geçikmeli görüntü vermektedir.

Tercih edeceğiniz sistem kullanım maliyetleri açısından önemli olmak ile birlikte en önemli konu işinin ehli araç elektroniği konusunda bilgili firmalar ile çalışmaktan geçmektedir.

Araçlarımızı çizeni yakalayabilmek için standart sürüş güvenliğine dayalı kameralar yerine biraz daha profesyonel sistemler kurulması gerekmektedir. Sürüş güvenliğine dayalı sd karta kayıt yapan araç kameraları enerjilerini genellike araçların çakmaklığından alırlar. Araçlarımız ise kontak kapandıktan bir müddet sonra (aracına göre değişir) enerjiyi keser dolayısıyla araç park edildikten sonra kameraının çalışabileceği alt yapının sağlanması gerekmektedir. Araç kamerası enerji beslemesi direk aküden alınması gerekmektedir.

Sürüş güvenliğine dayalı araç kamerası aracın ön camından yol istikamatine doğru bakacağından ön kaput tampan ve silecek kısmından verilen zararları kayıt altına alacaktır.

Çift yönlü araç kamerası takılır ise kameranın biri yol güzergahını diğeri ise aracın içerisini göreceğinden ve yan camlardan dışarıyı göreceğinden araca zarar vereni görme ve tanıma anlamında çok verimli olmayacaktır.

Yine çift yönlü araç kamerasının biri aracın yol güzergahını görürken diğeri arka cam veya tampon üzerinden aracın arka kısmı görecek şekilde yerleştirilir. Bu durumlarda ise yine aracın önünden ve arkasından verilen zararlar veya bilindik bir kişi tarafından yapılan saldırılar tahmin edilebilinir. Aracın yanları yine gözükmez.

Araçlarımıza zarar veren kişiler görüntülenmek ve isteinilyor ise kesinlikle profesyonel sistemler kururlmalıdır. Lakin bu sistemlerde aracın etrafının da iyi görüntü alabilmek için kamera yerleşim noktaları iyi seçilmeli gerekirse kablo geçiş noktaları için delik delinmesi gerekmektedir. Araçların orjinalliği ve değer kaybı düşünen müşterilerimizde bu durumu çok tercih etmemektedir.

Araç kamera sistemleri sd kartlı bireysel araç kamera ürünlerinde dikkat edilmesi gereken araç camına yapışkanlı ürünler tercih edilirse uzun süreli kullanımlarda sağlıklı olacaktır. Lakin araç değişikliğinde kameranın sökümü extra dikkat gerektirmekle birlikte yeni aracınıza montaj esnasında extra yapıştırma bantları ihtiyacı doğacaktır. Vantuzlu ürünlerde ise bu maliyetler neredeyse yoktur ve icap eden durumlarda araç temizliği cam filmi çekimi gibi işlemlerde kullanımı sökümü daha pratikdir. Profesyonel mobil dvr lı veya nvr lı durumlarda ise teknik personeller tarafından eski aracınızdan ürünler demontaj edilip yeni aracınıza montaj edilebilinir. Buradaki en önemli konuda ikinci el değer kaybı yaşanmaması adına aracınızın kozmetiğini etkilemeyecek zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekmektedir.

Araç Kamera Sistemleri Teknoloji ve İsteklere Göre Farklılık Göstermektedir. Önemli olan isteklerin doğru analiz edilerek ideal ürünü seçmektir. Uzak bağlantı ve cep telefonundan izlemek veya uzun süre kayıt tutmak için kayıt cihazı kamera harddisk gibi bileşenlerden oluşan mobil dvr veya mobil nvr lı araç kamera sistemlerini tercih etmek gerekmektedir.

  • Mobil DVR lı Kamera Sistemleri
  • Mobil NVR lı Kamera Sistemleri

Bireysel araç kullanımları ve uzak bağlantı istenilmeyen durumlarda ise daha ekonomik olan ve sd kartlar üzerine 16 saat ile 45 saat arasında kayıt yapabilen ürünleri tercih etmek gerekmektedir.

  • Sd Kartlı Araç Kamera Sistemleri
  • Sürüş Güvenliğine Dayalı Bireysel Araç Kameraları

Lüks araçlarda kamera sitemi 2. el değer kaybı da yaşamamak adına alınabilinecek  kamera sistemi alternatifi biraz daha az olmak ile birlikte evet lüks aracınıza da araç kamerası takabilirsiniz. Profesyonel gerekli eğitimi almış nitelikli personeller tarafından aracınızın tipine ve isteklerinize en  uygun ürünler seçilerek araç kozmetiği ve araç garantileri de düşünülerek yapılmalıdır.

Evet yazılıım ve server desteği veren firmalarda alacağınız araç takip cihazlarını ilk taahüt süreleri bittikten sonra ödeyeceğiniz aylık veya yıllık server harita bedelini ödediğiniz sürece ilk alım maliyetini gerçekleştirdiğiniz araç takip sistemi cihazını ömür boyu kullanabilirsiniz.

Karar size kalmış burada Turk Telekom, Turkcell, Vadafone gibi GSM hatlarının tamamını araç takip cihazlarımızda kullanabilirsiniz. Hangi hattı alırsanız alın hatlar 2G Teknolojisi ile çalıştığından çekim gücü ve kapasitesi anlamında çok fark yaratmayacaktır. Aynı zamanda araç takip cihazları kendi üzerinde verileri depoladığı için çekmediği veri atmadığı noktaları bile çeken bir noktaya geldiğinde server üzerine işleyecektir.

Araç Takip Sistemleri sınırsız kullanıcı destekleyebilir. Çoklu araçlarda gruplandırma yapılabilinir. Örneğin şirketinizin 50 aracı var bunlardan 10 adeti servis aracı, 20 adeti pazarlama aracı ve diğer 20 aracıda sevkiyat aracı olsun. Genel müdür ve yetkili kullanıcılar tüm araçları görebilir; servis müdürü veya operatörü birimine bağlı 10 aracı görsün, pazarlama satış müdürü pazarlama ekibindeki 20 aracı görsün ve sevkiyat müdürü sevkiyat araçlarını görsün ve hatta sevkiyat sürücüleri karşılıklarındaki aracı görsün gibi kurgulanabilinir.

Araç Takip Sistemlerinin pazarlama ve satış sıtratejileri firmalara göre değişiklik gösterse de ana temel olarak üç değişik pazarlama ve alım taktiği söz konusudur.

  1. Alım yöntemi Turkcell, Vadafone, Türktelekom gibi GSM operatörleri üzerinden aylık ödemeli olarak alınabilinmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken verilen taahüt süresi sonunda ödenen genel toplam ücret olmalıdır. Evet aylık aylık fatura şekilnede bir ödeme söz konusu olmasına rağmen genel toplam maliyeti peşin alma maliyetinin 2 katı kadar olacaktır.
  2. Peşin cihaz alımı ve Gsm hattının operatörden aylık faturalı olarak tedarik edilmesidir. Bu alım yönteminde şöyle düşünülmelidir. Kurumsal GSM danışmanınızdan alacağınız M2M data hatları peşin veya kredi kartı ile alacağınız araç takip cihazı içerisine takılır sisteminiz çalışmaya başlar. Kullanmış olduğunuz operatörden size aylık anlaştığınız tutar üzerinden fatura gönderilir.
  3. Araç takip cihazını ve kullanmak istediğiniz GSM sim kart M2M hatlarını firmamız üzerinden alabilir. 1 defa ödeme yaparak aylık fatura ödeme ile uğraşmaz ve genel alım maliyeti olarak %40,%50 oranında daha ekonomik sahip olabilirsiniz.

İş makinaları normal araçlar gibi hızlı hareket edemediğinden ilk akla gelen takip sistemine gerek olmadığı gibi düşünülse de araç takip sistemleri ile çalışma süreleri yakıt seviyeleri ve tüketimi sürücü bilgisi bakım zamanı gibi unsurlarında takip edilmesi aynı zamanda çalınma durumlarında çok ciddi fiyatlı iş makinalarının bulunmasında aktif rol oynaması müşteriye verilen hizmetin saat bazında olması ve bunun ispatını sağlaması sebebi ile iş makinelerinde araç takip sistemi tercih edilmektedir. Araç takip sistemlerimiz her türlü araca ve iş makinesine uygulanabilir yapıdadır.

Araç Takip Sistemleri ile aracımızın konum, hız, kontak bilgilerini alabildiğimiz gibi kasko, muayene, trafik sigortası ve periyodik bakım takibini yapabilirsiniz. Bu verilerin yanı sıra günlük operasyonlarınız da mesai başlangıcı, günlük hizmet noktaları güzargahlar, hız aşım bilgileri, bölge giriş çıkış bilgileri gibi raporlar hazırlayabilir takibini yapabilirsiniz. Aynı zamanda araçların kaputlarının açılıp açılmadığı, sürücü bilgileri, yakıt takibi, motor devri sürüş saatleri gibi bilgiler anlık görüntülenebileceği gibi aynı zamanda geriye dönük kayıt bilgilerine de ulaşılabilinir.

0312 269 1 269 & 0546 269 1 269  7/24  Ulaşabileceğiniz İrtibat Numaraları!!!

Detaylı Bilgi
Whatsapp Chat
Merhaba,
Nasıl Yardımcı Olabilirim